Гъби
Преди да сготвите сушените гъби, дръжте ги няколко часа в подсолено прясно мляко. Гъбите, особено печурките, се мият лесно, като се накиснат във вода, в която е разбъркана шепа брашно. В рядката брашнена каша гъбите се накисват и търкат с ръка, докато от тях падне полепналата пръст. След това се изплакват и се пускат във вода с малко оцет, за да не потъмнеят. Гъбите пускат много вода, затова, преди да ги използвате за приготвяне на ястие, ги сложете за кратко в нагорещена фурна. Когато миете гъби, не ги слагайте под течаща вода, защото поемат от нея и стават по-безвкусни. Сухите черни китайски гъби можете да замените с манатарки. Сладкиш Преди да поръсите топлия сладкиш с пудра захар, намажете го с масло. Миризмата на сода в тестото изчезва, ако тя предварително се смеси с лъжичка лимонов сок или оцет. Преди да се прибавят в тестото, захаросаните плодове, портокаловите кори, стафидите и други се овалват в брашно, за да не потънат в дъното на сладкиша при печене. Белият шоколад няма какао, но съдържа повече от 20% какаово масло, т.е. екстракт от семената на какаовото растение. Когато искате да разбиете сметана с миксер, внимавайте тя винаги да бъде студена. В противен случай ще се втечни много бързо. Ако не искате кексът ви да спадне, не отваряйте фурната, докато го печете. Когато приготвяте сиропи за сиропирани сладкиши, за да не се захаросат, добавяйте по малко лимонтузу. Когато режете торта и не искате части от парчетата да залепват по ножа, трябва да го намажете предварително с лимон. Когато се сиропира пандишпанов блат, трябва да се спазва следното правило: студеният блат се залива с горещ сироп и обратното. Лешниковите ядки не трябва да се смилат прекалено ситно, защото тогава от тях се отделя масло и после трудно се разпределят равномерно върху блат, кора или кексово тесто.
За да икономисате мазнина при пърженето на сладки, прибавете в тестото една супена лъжица алкохол.
Хляб и тестени изделия
За да не мухлясва хляб, поставен в стъклен, порцеланов или емайлиран съд, в единия му край се слага малко сол или голям резен суров картоф.
За да си направите сухари, нарежете хляба на филийки и върху всяка сложете по парче кафява кухненска хартия. Поставете в микровълнова фурна на максимална мощност за 4 минути.
Не нарязвайте повече хляб, отколкото можете да изядете – нарязаният хляб мухлясва по-бързо от целия.
Когато приготвяте бургери, за да им придадете кръгла форма, можете да използвате празна консервена кутия. За целта дъното се отстранява, страните се намасляват и сместа се поставя вътре. Притиска се внимателно и след това кутията се маха.
Когато месите тесто за пица, водата трябва да е питейна мека или трапезна минерална. Хлорираната трябва да се избягва.
Паста За да сварите пастата хубаво, използвайте голяма и широка тенджера, а пропорцията трябва да бъде 1 литър вода на 100 г паста.
За варене на паста е по-подходящо да използвате морска сол – 10 г на 1 литър вода.
Солта при варене на пастата се добавя в момента когато водата заври.
Други...
Ако сте прекалили с мазнината, сложете за 10 минути в ястието 1 лист маруля, за да поеме излишното олио.
Миризмата на тиган, в който е пържена риба, се отстранява, като в него се сложи да поври вода с оцет.
За да премахнете миризмата на загоряло от ястието, подръжте в него за няколко минути сребърна лъжичка.
Не забравяйте, че зехтинът „Екстра Върджин” има срок на годност само година. Затова, когато го купите, залепете на видно място етикетче, което да показва кога изтича срокът му на годност.
Ако в мазнината, с която пържите, попадне вода и започне да пръска, сложете две-три щипки сол.
Загорелите от вътрешната страна тенджери можете да почистите, като сложите в тях да заври малко вода с препарат за миене на чинии.
Когато готвите, внимавайте тендежерата да е с диаметъра на котлона, а дръжките винаги да са извън него, за да не се нагряват.
Стъклени вази и гарафи могат да се почистят бързо, ако в тях се сипе водата, в която сте варили картофи.
Лошите миризми от дървената дъска можете да отстраните, като я натриете с лимон. Не забравяйте, че тя се мие само на ръка, не се поставя в миялна машина и преди да се прибере, се подсушава.
Алуминиевото фолио може да се използва и за покриване на тенджера, като се получава по-хубаво задушаване.
Чаена лъжичка оцет, сипана в мазнината за пържене, пречи на продуктите да попият от мазнината.
За да почистите загорелия тиган, преди да започнете да го миете, сложете вътре малко оцет.
Когато готвите в стъклени съдове, за да не се образуват капки по капака, го натрийте с лимон.
Когато използвате консервирани в метална кутия продукти, е най-добре след това да ги преместите в стъклен буркан. Така те ще запазят за по-дълго вкусовите си качества.
Когато олиото започне да мирише неприятно или да има утайка, не го изхвърляйте. Трябва да го затоплите в тенджера на умерен огън, като сложите вътре една филия хляб, половин глава лук и няколко листа градински чай.
За да не пръска мазнината при пържене, поръсете тигана предварително с малко сол или брашно.
Плодовите сокове се прецеждат през пластмасови цедки, а не през метални, защото от досега с метала те губят витамините и вкуса си.
Резенче лимон върху горчицата в бурканчето я предпазва от изсъхване.
Кестените са отлично средство срещу молците, ако се нанижат и оставят в гардероба.
Петно от червено вино можете да премахнете, като го накиснете в смес от сол и лимонов сок и оставите на слънце около час. След това се изпира със студена вода.
Ястията, подправени с майонеза, не трябва да се съхраняват на студено и в никакъв случай не трябва да се оставят да замръзнат.
Ако искате да получите по-гъста майонеза, към останалите съставки добавете 1 с. л. сметана |