Sunday, January 17, 2010

Риба

Съветите на баба - риба

  • Люспите на рибата се чистят лесно, като се улови рибата за опашката и ножът се движи от опашката по направление към главата. Когато чистенето става трудно, рибата се потапя за няколко секунди във вряща вода.
  • Вътрешностите на рибата се чистят, като се разреже тя надлъж откъм коремната й част. Внимава се да не се засегнат черният дроб и жлъчката. Хрилете се изваждат след като се извадят вътрешностите.
  • При варене големите риби, за да се запазят цели и да не се разкъсат, трябва да се варят на тих огън. За още по-голяма сигурност рибата се обвива в тънко платно, след което се обвързва с канап или здрав конец, без да се пристяга силно. Преди да се употреби, платното за обвиване на рибата се изпира със студена вода, за да се отстрани миризмата от прането със сапун. По-малките риби се увиват само с платно, без да се пристягат с конец. Този начин на варене е за риба с по-заоблена форма; това се прави с цел да им се придаде по-голяма устойчивост при варенето, както и да се запази здрава кожата им, която запазва вкуса, хубавият вид и сребриста лъскавина на варената риба. При варене на риби с плоски форми, като калкан, морски език и др., увиването на рибата в платно не се прилага.
  • Риба, която се вари цяла, се слага в хладка вода. Ако се сложи в много гореща вода, може да се напука кожата й. Нарязаната риба се пуска в гореща вода. Рибата се счита за сварена, когато перките й лесно се отделят.
  • Най-сигурният начин за запазване на рибата за няколко дни през горещините е да се сложи рибата на огъня да възври, след което се сваля и се слага на студено място. По този начин рибата може да се запази за 8—10 дни. Необходимо е обаче водата, в която е стояла рибата, да се отлее към 5-я ден, да се сложи да възври и след като изстине напълно, да се прибави една чаша оцет и пак да се залее с нея. Добре е отгоре да се налее олио, което изолира рибата от действието на въздуха.
  • Неприятната блатна миризма на рибата изчезва, ако след като се изчисти и измие, се остави да престои няколко часа в оцет, в който са прибавени 1—2 натрошени дафинови листа, клонче мащерка или няколко зърна черен пипер.
  • Тежката миризма на морската риба се отстранява, като се остави да постои 2—3 часа с нарязан лук или като се натрие добре с разрязан лимон.
  • Пържената риба е особено вкусна, когато преди пърженето се потопи в прясно мляко, след това в брашно, и тогава се пържи в силно сгорещено олио. За да отстраните пръскането при пърженето на рибата, похлупете тигана с гевгир (цедка).
  • За да не се разкъсат рибите при пърженето, пържат се след като са стояли посолени поне 10—15 м, за да поемат солта.
  • За да се отстрани силната миризма, когато се пържи рибата в олиото се слага един картоф, обелен и нарязан на филийки.
  • Неприятният дъх на риба, който лъха от кухненските съдове се отстранява напълно, като съдовете се измият с оцет, лимонен или гореща, силно осолена вода.
  • Мидите, за да се отворят лесно; трябва да се залеят с вряла вода и се оставят да постоят две-три минути.
  • No comments:

    Post a Comment

    Subscribe Now: standard

    Ratings and Recommendations by outbrain

    За мен

    Tuscola, il, United States
    Currently, I am an MBA student at EIU. This blog will follow my studies in Corporate taxation