Мивка - Ако е от неръждаема стомана, най-напред я почи-стете с препарат, а след това я изтрийте с хартия, за да получи блясък. Емайлираната мивка май-напред почистете с прах за пране, изплакнете я добре и я напълнете с топла вода, като прибавите 3-4 супени лъжици белина. След 1ч. я изплакнете добре с топла вода, в която сте прибавили 2-3 супени лъжици оцет.
Не употребявайте дезодорант за освежаване на въздуха в кухнята, защото се променя вкуса на храната. Сложете върху загрятата плоча на печката намокрен стрък розмарин. Теза е добър начин да се премахнат кухненските миризми.
Почистване на съдове. Тефлоновите съдове не бива да се почистват със стоманена вълна, тъй като се изтрива специалното покритие. Изтрийте ги с памук, натопен в спирт, и те ще станат като нови. Потъмнелите тефлонози съдове напълнете със силен разтвор от оцет и вода. След 10 мин ги изтрийте с парче лимон. Изплакнете и избършете със суха кърпа.
Емайлираните силно захабени съдове сложете да се изварят 2-3 ч във вода, в която е разтворена негасена вар. Съд, загорял при варене на мармалад или сладко, ще почистите, като сипете в него малко вода и 2 лъжици вино. Сложете го на огъня да ври, докато се отдели загорялата повърхност. Варовитата утайка в съдовете ще почистите, като сварите в тях смес от оцет. сол и черупки от яйца или 2 картофа и газирана вода.
В съдовете, в които загрявате вода. няма да се наслоява варовита утайка, ако сложите на дъното една добре почистена (изварена) мида. Утайката ще се натрупва върху нея.
За да запазят блясъка си съдовете от неръждаема стомана, изтривайте ги от време на време с влажна кърпа, натопена в ситна сол, или със смес от спирт и вода (равни части).
Приборите за храна ще имат блясък, ако ги сложите да врят десетина минути във вода. в която са се варили картофи.
Съдовете от бакър не бива да се чистят със стоманена въл-на, а с тампон, напоен в оцет и натопен в сол. За да върнете блясъка им, изтрийте ги с резен лимон.
За да почистите тъмните петна по съд от огнеупорно стъкло, потопете го в топла вода, в която сте разтворили малко боракс. След няколко часа го измийте с твърда пластмасова гъба.
Ако съдовете от стъкло и порцелан са загубили блясъка си;
а) натопете ги в отвара от коприва;
б) измийте ги със смес от вода, оцет и утайка от кафе или с вода, в която сте разтворили морска сол и оцет.
Съдове от порцелан, по които има тъмни петна, ще по-чистите, като най-напред ги измиете с хладка вода и „Веро", след това ги посипете със сол и изтриете петната с кърпа, натопена в спирт.
Кристалните съдове се мият с мека кърпа в хладка сапу-нена вода, в която е прибавен малко боракс. Добре измити и сварени люспи от картофи са чудесно сред-ство за почистване на стъкло и кристал.
Бутилки се измиват идеално и бързо:
а) с едро счукани черупки от яйца;
б) със смес от оцет, морска сол, нарязани люспи от сурови картофи и топла вода;
в) ако са мазни - с утайка от кафе
Кутии и съдове, които са получили неприятна миризма, изплакнете с топъл разтвор от равни части вода и оцет.
Тигана, в който сте пържили риба, изтрийте с мека хартия, натрита в сол, измийте с топла вода и „Веро", а накрая напръскайте с малко спирт и го запалете.
Кутията за хляб няма да получи неприятна миризма н хлябът няма да мухлясва, ако я измиете с топла вода и „Веро". След изплакването я изтрийте с кърпа, натопена в смес от оцет и вода, избършете я със суха кърпа и я оставете отворена да изсъхне напълно.
Машинката за месо ще измиете по-лесно, ако след месото смелете глава лук и парче хляб.
Кафеварката трябва да се почиства от варовитата утайка. Разглобете я, измийте всяка част поотделно. В по-голям съд сложете вода и малко винен оцет и когато течността заври. потопете частите и ги оставете да изстинат във водата. След това ги изплакнете добре и ги подсушете.
Кафемелачката изчетквайте след всяка употреба със суха четчица. Останалите частици кафе развалят вкуса и аромата на кафето, което ще смелите по-късно.
Ръчната мелничка за кафе почистете, като наливате кипя-ща вода на тънка струя. Въртете дръжката й. След това я оставете да изсъхне в топла фурна.
За да почистите фурната от натрупаната при печене мазнина, сложете в съд с по-голяма повърхност 50 г амоняк. След 24 ч (фурната трябва да е напълно изстинала и да не се включва през това време), когато амонякът се изпари, измийте фурната с топла вода, а след това я избършете с чиста влажна кърпа.
Шкафове от гетинакс, боядисани с блажна боя повърхности и фаянсови плочки. Пригответе разтвор от 3 лъжици амоняк и 1л. вода. Натопете в разтвора мека памучна (ленена) кърпа, изцедете я добре и избършете замърсените повърхности.
Ако в шкафовете и чекмеджетата се появи неприятна ми-ризма, избършете ги с кърпа, натопена в разтвор от 1л. вода и 1 щипка калиев перманганат.
No comments:
Post a Comment